Testi-lelki egészségre nevelés a pedagógiai gyakorlatban - felső tagozat
A továbbképzés célja:
Cél a résztvevők számára olyan módszertani segítségnyújtás, ami a tanulók testi, motoros, lelki, értelmi, érzelmi és szociális fejlődését segíti. Cél gyakorlati minták és módszerek bemutatása az alábbi területekre vonatkozóan: élethosszig tartó egészségtudatos aktív életre való szocializáláshoz, önismeret, saját testkép kialakítására nevelés, sportoláson keresztül etikára, küzdeni tudásra, sikerorientáltságra, stressztűrésre, csapatmunkára való nevelés. Az egészségtudatos életmód, mint alternatíva bemutatása a szenvedélybetegségek prevenciója érdekében.
A továbbképzés tematikája:
1. Az egészség holisztikus megközelítése
2. A prevenció alapjai
3. Rizikó-magatartás és azok prevenciói
4. A környezet szerepe az emberi egészségben
5. Táplálkozás prevencióban betöltött szerepe
6. Az egészséges testi, lelki, motoros, szociális fejlődés pedagógiai aspektusai
7. A rendszeres fizikai aktivitás, sportolás protektív hatása
8. Fejlesztő feladatok, játékok és mozgásprogramok elmélete és gyakorlata
9. Projektmunka
A továbbképzés tartalmi és formai követményei:
A továbbképzés végére tudja az egészség fogalmát, tartalmi elemeit és holisztikus szemléletét. Ismerje az egészség fejleszthető, fejlesztendő területeit, annak felső tagozatos tanulókra vonatkoztatott korosztályos jellemzőit és módszertani aspektusait. Ismerje az egészségnevelés színtereit és módszereit, ezek általános iskolai specifikumait. Képes legyen az elsajátított ismeretek birtokában a felső tagozatos gyerekek körében egészségfejlesztési tevékenységet végezni. Ismerje a prevenció fogalmát és szerepét az egészségfejlesztésben. Ismerje és értelmezni tudja a sport és a testmozgás szerepének preventív szerepét, hatását az emberi motóriumra, a kognitív funkciókra és a testi-lelki egészségre. Képes legyen preventív foglalkozási tervek készítésére és megvalósítására az általános iskola felső tagozatára vonatkoztatva. Ismerje az egészségkárosító szerek fogalmát, típusait, hatásait, a szenvedély-betegségeket és annak prevenciós eszköz és módszertárát a 10-14 éves korosztály esetében. Ismerje a káros szenvedélyekre hajlamosító és ezekkel szemben funkcionáló tényezőket. Ismerje a rizikótényezőket és a rizikómagatartást befolyásoló tényezőket életkoronként, különösen serdülőkorban. Ismerje az egészséges iskolai környezet jellemzőit, kialakításának főbb szempontjait és ezt képes legyen a gyakorlatban is alkalmazni. Tudja komplexen értelmezni a természeti környezet-egészség összefüggéseit. Ismerje az egészséges táplálkozás alapjait és képes legyen a rá bízott tanulók körében ezeket az ismereteket átadni. Ismerje és tudja értelmezni a testi, lelki és szociális fejlődés és érés fogalmát, azokat elősegítő módszereket és eszközöket, annak iskolai alkalmazhatóságát. Ismerje és tudja alkalmazni azokat a feladatokat, játékokat és mozgásokat, melyek a testkép kialakítását, a szociális kapcsolatok erősítését, a motoros képességek fejlesztését szolgálják a 10-14 évesek körében. Ismerje az alapvető stresszkezelési módszereket és tudja alkalmazni azokat. Az elméleti és a gyakorlati órák 90%-án való részvétel.
Minimum részvétel a továbbképzésen: az összóraszám 90 százaléka.
A tanúsítvány kiadásának feltétele egy beadandó dolgozat megírása, annak elektronikus úton történő beérkezése maximum 5 nappal a képzés zárását követően. Terjedelem: minimum 5, maximum 10 gépelt oldal (Times New Roman, A/4, 12-es betűméret, 1,5 sortáv, áttekinthető szerkesztés). A fedőlapon a dolgozat készítőjének neve, intézménye, a továbbképzés címe, a továbbképzést tartó neve, illetve a beadás dátuma szerepeljen.
A továbbképzés alapítási engedély száma:
588/10/2021
A képzés összóraszáma:
30
Képző neve:
Prof. Dr. Müller Anetta
Pedagógus
Panasztétel, jogorvoslat lehetősége:
A Debreceni Egyetem panaszkezelési rendszerének részletes szabályait a Debreceni Egyetem Minőségbiztosítási Kézikönyv VII. Melléklete tartalmazza.